Wycieczka na wschód Polski

Uczniowie ZST „Mechanik” z klas: 4C5, 4E5, 4F5, 4B4 i 4D zawędrowali, aż hen daleko, na wschód Polski. W ramach programu „Poznaj Polskę” zwiedziliśmy Kazimierz Dolny, Zamość – nazywany Padwą Północy, Lublin i Kozłówkę Zamoyskich, a wszystko pod czujnym okiem pilota Pana Włodzimierza Perliceusza z firmy Juventur i przewodnika ziemi lubelskiej Pana Piotra Branicy. Intensywnemu zwiedzaniu towarzyszyło staropolskie hasło „hajdawery”, albowiem, azaliż temperatury nas nie rozpieszczały. Na szczęście atmosferę wycieczki tworzą ludzie, więc u nas było gorąco. Co udało się zobaczyć? Przede wszystkim pospacerowaliśmy po zupełnie bezludnym Kazimierzu, weszliśmy na wzgórze Trzech Krzyży, obejrzeliśmy renesansowe XVII-wieczne kamienice: Celejowską i Przybyłów oraz poznaliśmy wzruszającą historię o psie Werniksie. W Zamościu poznaliśmy historię rodu Zamoyskich, szczególnie Jana Sobiepana herbu Jelita oraz cały zespół obwarowań XIX wieku z Synagogą w centrum. Tu udało się „złapać” kilku przystojnych szwoleżerów do pamiątkowych zdjęć. W Lublinie poznaliśmy niezwykłą historię tego miasta, od czasów najdawniejszych aż po współczesne ciekawostki. Wiemy już, na którym placu umarł Jan Kochanowski, gdzie znajduje się „kamień nieszczęścia” i który budynek jest siedzibą „Palikota”, czy „Wojewódzkiego”. Na zakończenie podjechaliśmy do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i spacerując po pałacowych wnętrzach poznaliśmy historię najznamienitszego polskiego rodu. Na koniec trafiliśmy do Muzeum Socrealizmu, którego propagandowe hasła zrobiły ogromne wrażenie. Wszyscy uczniowie spisali się na medal. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Iwona Kudosz – nauczyciel historii i Aneta Palińska – języka polskiego. Wycieczka dofinansowana została z funduszy MEiN i wpisała się w poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego.