WARSZTATY Z EDUKACJI MEDIALNEJ


W dniu 9 marca 2023 r. w ZST „Mechanik” odbyły się warsztaty z edukacji medialnej, w czasie których 25 uczniów z klas 1 B, 1 C i 1 E poszerzyło swoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania „czwartej władzy” w Polsce.
Zajęcia zorganizowano ramach projektu „Bądź świadomy – zaangażowany - krytyczny” z programu Erasmus+ współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt ten realizowany jest przez trzy podmioty: Stowarzyszenie Aktywności Przeróżnych niemarudni.pl, grupę Superbelfrzy oraz fundację Instytut Dyskursu i Dialogu. Przy organizacji warsztatów pomagały również panie: Monika Wojtyra-Spławska oraz Danuta Kotowska.
Warsztaty trwały 2 godziny lekcyjne i brali w nich udział uczniowie z Polski i Ukrainy. Na początku młodzież zapoznała się z zagadnieniem dotyczącym niezależności mediów i zagrożeń z nich płynących. Następnie po prezentacji instrukcji uczniowie zagrali w strategiczną grę Czwarta Władza. W czasie rozgrywki gracze wcielali się redaktorów naczelnych tytułów medialnych, musieli podejmować decyzje, jakie newsy nagłaśniać a jakie nie, nie zapominając przy tym o finansach i wiarygodności swoich redakcji.
Po rozegraniu 5 tur gry wyłoniono zwycięzców z każdej grupy. Młodzież otrzymała słodkie upominki a szkoła egzemplarz gry. Po podsumowaniu zajęć uczniowie uświadomili sobie, jak istotną rolę ogrywa niezależne i rzetelne dziennikarstwo.

Iwona Janicka i Magdalena Janic