Sportowe Mikołajki w ZST „Mechanik”

We  wtorek (06.12.2022) w hali sportowej ZST „Mechanik” odbyła się ósma już edycja  Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej dla uczniów ZST „Mechanik”. Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się aż 25 klas oraz drużyna nauczycieli z dyrektorem szkoły Piotrem Wilkiem na czele. W skład każdego zespołu mogło wejść maksymalnie 8 zawodników (5 podstawowych + 3 rezerwowych). Łącznie do zawodów przystąpiło ok. 200 uczestników.

Nadrzędnym celem imprezy było popularyzowanie halowej odmiany piłki nożnej wśród młodzieży szkolnej, aktywne spędzanie czasu wolnego w atmosferze dobrej zabawy, kształtowanie kultury kibicowania, krzewienie zasad fair play podczas rywalizacji sportowej i w życiu codziennym.

Drużyny stawiły się w komplecie i od godziny 9:00 rozpoczęły się rozgrywki. Wszystkich uczestników zawodów przywitał  zespół nauczycieli wychowania fizycznego i zachęcał do sportowej rywalizacji, życzył niezapomnianych wrażeń i wspaniałych emocji.

  Jako system gier przyjęto system pucharowy, czyli taki, w którym przegrywająca drużyna odpada z turnieju, natomiast wygrywająca przechodzi do następnej rundy. Mecze trwały 10 minut, bez zmiany stron, w przypadku remisu o awansie do następnej rundy decydowała seria rzutów karnych (wykonywane po 3 przez każdą drużynę).

Po pierwszej rundzie w turnieju pozostało 12 drużyn, które w wyniku drabinki turniejowej rozegrały fazę 1/6 rozgrywek. Do następnej serii przeszło tylko 6 zwycięskich zespołów, spośród których również systemem pucharowym wyłoniła się finałowa trójka. Były to klasy: 2a, 4e5, 4c5.

W rundzie finałowej graliśmy systemem „każdy z każdym”. Nie brakowało zaciętej walki, sytuacji podbramkowych, pięknych goli i akcji. Ostatecznie po  blisko 6 godzinach zmagań  najlepszą klasą okazała się 2a, pokonując 4e5 i 4c5, drugie miejsce zajęła klasa 4e5 wygrywając z 4c5.

Wyniki rundy fianałowej:

4e5 – 4c5   2:0

2a – 4e5     1:0

2a – 4c5     3:2

Na koniec najlepsze drużyny uczestniczące w zawodach zostały nagrodzone paczką słodyczy, natomiast pierwsza trójka turnieju otrzymała dodatkowo pamiątkowe dyplomy.

Głównym sponsorem turnieju (słodycze, woda) była  Rada Szkoły ZST „Mechanik”.

Drużyna nauczycieli ZST (Piotr Wilk, Ralf Koczwara, Dawid Klimek, Zbigniew Mateuszów, Robert Rząsa, Kazimierz Hamowski , Marek Dzik) wygrała 2 mecze awansując do półfinału imprezy, gdzie po bardzo zaciętej walce przegrała z późniejszym mistrzem klasą 2a. Tym samym zespół nauczycieli  pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie, o czym świadczyły żywiołowe reakcje i oklaski kibiców (za co oczywiście dziękujemy J).

Należy podkreślić, że cały turniej przebiegał w znakomitej, sportowej atmosferze, zgodnej z duchem fair play.  Piękne akcje i gole były oklaskiwane przez samych uczestników turnieju jak i licznych widzów zgromadzonych na trybunach.

Na uznanie zasługuje również organizacja turnieju i sprawność jego przeprowadzenia  oraz wysoki poziom sportowy rozgrywek. Wszystkim uczestnikom i osobom, które przyczyniły się do organizacji tych zawodów serdecznie dziękujemy i liczymy, że za rok będzie jeszcze lepiej.

Turniej przygotowali i poprowadzili: Jola Brzozowska, Mirosław Kozak, Ralf Koczwara, Marek Dzik,  Zbigniew Mateuszów (sędzia główny), Kazimierz Hamowski.

Skład zwycięskiej drużyny:  Antoni Przetacznik, Oliwier Pakiet, Bartek Murawski Alex Piwowar, Jakub Wójcicki, Mirella Zaton, Krystian Jończak, Bartosz Bancewicz, Kacper Zinkiewicz.

Kazimierz Hamowski