Lekcja w terenie-czyli wycieczka klasy IIID do Zapory i Elektrowni Wodnych

W dniu 06.09.2021r. Klasa IIID pod przewodnictwem Pani Sylwii Jagiełło, podczas zajęć lekcyjnych wyruszyła zobaczyć jak z bliska wyglądają elektrownie wodne, aby poznać ich budowę, oraz zasadę działania.

W czasie wycieczki zwiedzaliśmy:

  • Zaporę i Elektrownię Wodną w Wrzeszczynie
  • Elektrownię wodną Bobrowice I
  • Elektrownię wodną Bobrowice IV

Zapora i Elektrownia Wodna Wrzeszczyn zalicza się do MEW-Małych Elektrowni Wodnych
o mocy jednostkowej do 5MW.W budynku znajdują się 2 pionowe sprzęgnięte zespoły turbina-generator o mocy 3MW i 1,2MW. Elektrownia pracuje na turbinie Kaplana.Produkuje ok. 1,8kWh rocznie.Spad znamionowy wynosi 15,5m,a przełyk całkowity 37,8m3/s.

            Po zwiedzeniu Zapory i Elektrowni Wodnej Wrzeszczyn udaliśmy się do Elektrowni wodnej Bobrowice I położonej na rzece Bóbr w Siedlęcinie. Powstała w latach 1924-25.Zaliczana jest do Małych Elektrowni Wodnych a jej łączna moc wynosi 2MW.Wyposażona została w trzy turbozespoły z bliźniaczymi turbinami Francisa.

Na koniec wycieczki przeszliśmy do elektrowni wodnej Bobrowice IV

Elektrownia zbudowana całkowicie od podstaw i uruchomiona w 2008 roku. Praca elektrowni jest całkowicie zautomatyzowana. Elektrownia jest wyposażona w dwa turbozespoły wykonane
w oparciu o turbiny Kaplana o mocy 0,5 MW (każda z turbin).