BOHATERÓW KRESOWYCH WSKRZESIĆ CZAS

W dniu 12 kwietnia 2024r w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych uczestniczyliśmy w kolejnym Seminarium Uczniowskim „Bohaterów kresowych wskrzesić czas”. Spotkanie z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na czele z Prezesem Panem Wojciechem Jurdygą. Celem wydarzenia jest budzenie tożsamości, ukazanie wielkich bohaterów i przypomnienie historii Kresów. W uroczystości wzięły udział również Szkoła Podstawowa nr 7 i Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

           Uroczystość rozpoczął Pan Mateusz Koprowski, witając gości i wprowadzając nas w klimat uroczystości. O roli Kresów
w historii Polski i konieczności kultywowania jej pamięci opowiedział Pan Wojciech Jurdyga

          Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 opiekują się od  bieżącego roku Skwerem Wołyńskim i prezentacja była poświęcona miastu Wołyń. Nasza reprezentacja z klasy 4D
w składzie: Karol Marcinek, Karolina Sinkowska, Kasia Wojtowicz i Mateusz Andrzejewski przedstawiła prezentację poświęconą Orlętom Lwowskim, przypominającą bohaterską walkę o wolność. Prezentacja gospodarzy spotkania (ZSET) obejmowała historię Lwowa oraz wybitnych postaci związanych z tym miastem. Uczestnicy spotkania wysłuchali wywiadu
z pisarką Panią Marią Aleksandrowicz, której publikacje
o sybirakach będą dostępne w formie elektronicznej w Książnicy Karkonoskiej.

          Swoją obecnością zaszczycił uczestników seminarium Przewodniczący Rady Miasta Pan Wojciech Chadży, który opowiedział o losach swoich przodków pochodzących z Kresów.

         Po zakończeniu uroczystości poszczególne szkoły otrzymały słodkie kosze, a goście zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

                                                        Barbara Rodziewicz