W szkole znajdują się nowoczesne dobrze wyposażone pracownie techniczne, w których uczniowie uczą się na zajęciach przedmiotowych oraz korzystają z nich na zajęciach kół zainteresowań pogłębiając swoją wiedzę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Przeprowadzane zajęcia mają charakter badań laboratoryjnych. Każde przeprowadzane przez ucznia doświadczenie jest nadzorowane przez nauczyciela. Do ćwiczeń opracowane są instrukcje laboratoryjne składające się z części teoretycznej oraz praktycznej; opisującej sposób przeprowadzenia ćwiczenia, opis stanowiska, wzór tabeli wyników, bibliografię. Etapem końcowym jest napisanie sprawozdania, w którym uczeń zamieszcza dane uzyskane podczas wykonywania określonego badania oraz przemyślenia i wnioski końcowe.
Pracownie są wyposażone w materiały dydaktyczne oraz techniczne środki dydaktyczne.
Pracownia mechatroniki samochodowej wyposażona jest m.in. w
Pracownia mechatroniki przemysłowej, automatyki i robotyki wyposażona jest m.in.w
Każdy moduł posiada własny sterownik programowalny umożliwiający po zaprogramowaniu wizualizację pracy modułu
Pracownia pomiarów technicznych wyposażona jest m.in w
Pracownia wytrzymałości materiałów wyposażona jest m.in. w
Pracownia elektrotechniki wyposażona jest m.in. w
Pracownia samochodowa wyposażona jest m.in. w
Zawód Technik Budownictwa to bardzo atrakcyjny zawód na rynku pracy w Polsce i w Europie. Absolwent jest wysokiej klasy ekspertem, praktykiem w zakresie projektowania konstrukcyjno - budowlanego, kosztorysowania, organizowania i prowadzenia prac budowlanych, opracowywania dokumentacji budowlanej, kierowania zespołami pracowniczymi, sprawowania nadzoru budowlanego, wykorzystana specjalistycznych programów komputerowych przydatnych w budownictwie oraz kontroli i oceny jakości wykonywanych pracy, wyrobów i usług. Technik Budownictwa po zakończeniu określonego stażu pracy oraz ukończeniu studiów wyższych kierunkowych może ubiegać się o zdobycie uprawnień budowlanych.
W naszym „Technikum budowlanym” zajęcia odbywają się w:
Tutaj uczniowie nabywają wiedzę potrzebną do uzyskania trzech kwalifikacji tj.:
Nauczysz się:
Pracownia automatyzacji procesów produkcyjnych
Pracownia składa się z niezależnych zestawów umożliwiających nauczanie podstaw pneumatyki i elektropneumatyki.
Wszystkie elementy występujące w zestawach pozwalają na budowanie prostych, ale także i bardziej rozbudowanych układów pneumatycznych i elektropneumatycznych.
Zestaw do wizualizacji i programowania linii produkcyjnych firmy Festo-Didactic składający się z trzech modułów:
Każdy moduł posiada własny sterownik programowalny umożliwiający po zaprogramowaniu wizualizację pracy modułu.
Niewątpliwą atrakcją z punktu widzenia ucznia jest też robot Robtrain, który może pracować w 5 osiach i może stanowić kolejny element linii produkcyjnej współpracując z wymienionymi wyżej modułami.
Znajdujące się na wyposażeniu oprogramowanie FluidSIM pozwala na projektowanie i symulowanie pracy układów pneumatycznych i elektropneumatycznych.
Pracownia umożliwia realizację zagadnień związanych z montażem, budową układów i systemów mechatronicznych w oparciu o rzeczywiste elementy jak również wirtualne udostępniane przez odpowiednie specjalistyczne oprogramowanie CIROSMechatronics.
Pracownia elektroniki i techniki cyfrowej
Pracownia wyposażona jest w zestawy dydaktyczne UNITRAIN.
Zastawy te działając we współpracy z komputerem pozwalają praktycznie zrealizować wszystkie wymagane programem zagadnienia związane z elektroniką i techniką cyfrową. Zestawy składają się z modułów do badania układów:
Pracownia oferuje uczniom możliwość badania rzeczywistych elementów, układów, urządzeń i systemów elektronicznych, zabudowanych na standardowych kartach, za pomocą wirtualnych przyrządów pomiarowych, przywoływanych na ekranie komputera, jak i rzeczywistych przyrządów przyłączanych bezpośrednio do kart pomiarowych.
W pracowni znajdują się także nowoczesne generatory i oscyloskopy cyfrowe. Przyrządy te pozwalają wykonywać pomiary parametrów sygnałów analogowych i cyfrowych.
Pracownia projektowania i programowania urządzeń i systemów mechatronicznych
Pracownia posiada na wyposażeniu 11 stanowisk do programowania sterowników PLC.
Wyposażenie stanowisk zgodnie ze standardami egzaminacyjnymi umożliwia przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik mechatronik.
Pracownia posiada akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.
W pracowni można na bazie sterownika Simens - Logo 24VDC RC projektować i programować rzeczywiste układy mechatroniczne.
Wyposażenie stanowisk pozwala na budowę i testowanie zaprojektowanych układów przy wykorzystaniu dostępnych elementów elektrycznych, pneumatycznych i elektropneumatycznych.
Pracownia posiada autonomiczną instalację sprężonego powietrza do zasilania elementów pneumatycznych.
Stanowiska posiadają elastyczną strukturę co pozwala na ich wykorzystanie w bardzo szerokim zakresie.